Cimat inwestuje w park maszynowy

Producent wyważarek z Bydgoszczy kupił urządzenia do montażu elektroniki i stawia na produkcję innowacyjnych urządzeń, które powstają w oparciu o autorskie projekty. 

Przetarg na dostawę linii do montażu SMT wygrała firma Renex, która dostarczyła do Cimatu następujące urządzenia: 

Wszystkie maszyny zostały kupione w ramach projektu „Produkcja wyważarek w oparciu o innowacyjne rozwiązania” , współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w formie dotacji celowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.4: Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. 

Projekt dotyczący innowacyjnych wyważarek rozpoczął się latem zeszłego roku. Prace nad wdrożeniem produkcji tych urządzeń zostały przewidziane na dwa lata. Wyważarki z pionową osią wirowania i wyważarki do tyrbosprężarek powstają w oparciu o opatentowane przez Cimat korpusy blaszano-polimerowe i przeznaczone są do zastosowań w branży motoryzacyjnej i przemysłowej. Projekt znajduje się już w zaawansowanej fazie rozwoju, ale jak poinformował Przemysław Marcinkowski, współwłaściciel firmy Cimat, niezbędne jest jeszcze dalsze doposażenie parku maszynowego. 

Cimat to firma z bogatym doświadczeniem, działa bowiem od 1987 roku. Wyważarki produkowane przez Cimat znajdują zastosowanie w wielu branżach, np. lotniczej, motoryzacyjnej, energetycznej, górniczej czy wentylacyjnej. Maszyny Cimat pracują w ponad 50 krajach, a ich odbiorcami są takie firmy jak Valeo, Delphi, Sachs, Eaton czy Rockwell. W ostatnich lata dało się zauważyć wyraźne przyspieszenie rozwoju bydgoskiej spółki. W ramach projektu unijnego o wartości ponad 1,6 mln PLN uruchomiono w firmie dział badawczo-rozwojowy, a w maju tego roku Cimat otworzył nową siedzibą na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Na terenie Parku powstała hala produkcyjna o powierzchni blisko 2 tys. m kw., której budowa również dofinansowywana była ze środków unijnych. 
Cimat rozwija produkcję, zwiększa sprzedaż, więc potrzebuje też nowych pracowników. – Poszukujemy przede wszystkich inżynierów i planujemy zatrudnić nawet 10 osób – mówi Przemysław Marcinkowski. W tej chwili zatrudnienie w spółce wynosi około 60 osób, a roczna produkcja zakładu to około 300 maszyn.